Manewry REBORN 2012

Home/Manewry/Manewry REBORN 2012

Manewry REBORN 2012

Formalnie manewry rozpoczęły się już w piątek o 21:30 odprawą dla Szefów Zespołów. Część z nas na miejscu zjawiła się znacznie wcześniej dzięki czemu udało nam się spędzić trochę czasu nad morzem oraz zwiedzić Gdańską starówkę. W czasie powrotu na miejsce zakwaterowania przed Ratownikami GR stanęło pierwsze i niepozorowane wyzwanie – wypadek dwóch samochodów osobowych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i rozpoznaniu sytuacji wypadek został zgłoszony odpowiednim służbom.

Na szczęście pomimo groźnie wyglądającej sytuacji uczestnicy wypadku wyszli z niego obronną ręką. Kolejny dzień, rozpoczęty bardzo wcześnie to Forum Bezpieczeństwa Drogowego i Ratownictwa Medycznego w czasie którego poruszono m.in. tematy z zakresu przyczyn i statystyki wypadków na drogach czy też współpracy pozarządowych grup ratowniczych ze służbami państwowymi oraz długo wyczekiwane „zajęcia praktyczne”. Scenariusz pierwszej części manewrów, która odbyła się w Porcie Północnym w Gdańsku, zakładał akcję ratowniczą na wypadek na przejeździe kolejowym – pociąg uderzył w samochód. 6 osób zostało rannych. Do akcji wkroczyli Strażacy PSP oraz Ratownicy pozarządowych jednostek ratowniczych, a w tym Grupa Ratownictwa PCK Warszawa. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i pierwszych chwilach zamieszania reszta działań przebiegła nadzwyczaj sprawnie co zadziwiło zarówno uczestników jak i organizatorów. Na szczęście dzień się jeszcze nie skończył, a organizatorzy przygotowali zapewnili nam kolejne wyzwanie, którym było pozorowany wypadek z udziałem samochodu osobowego oraz autobusu, który osunął się ze skarpy. Dodatkowym utrudnieniem dla Ratowników była zapadająca noc oraz pogarszające się warunki atmosferyczne, niska temperatura oraz intensywne opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Po zakończeniu działań na miejscu pozorowanego zdarzenia wszyscy uczestnicy udali się do miejsca zakwaterowania celem podsumowania przebiegu ćwiczeń, po którym większość z nas udała się na zasłużony odpoczynek po całym dniu intensywnej pracy.

Zasypiając każdy z nas miał w pamięci słowa organizatora, że możemy się spodziewać jeszcze niespodzianek. Na szczęście (a może nie?) więcej pozoracji nie było. Niedziela, kończąca manewry to uroczyste wręczenie dyplomów dla wszystkich uczestników oraz gromkie podziękowania dla organizatorów po których formalnie zakończyły się I Ogólnopolskie Pozarządowe Manewry Grup Ratowniczych REBORN 2012. Podsumowując cele manewrów, którym były przede wszystkim sprawdzenie przygotowania grup ratowniczych do realizacji zadań z zakresu ratownictwa drogowego, ratownictwa masowego, oraz współpracy z grupami i służbami państwowymi oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy grupami zostały osiągnięte. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz czekamy na kolejną edycję. (Rafał)

By | 2013-12-18T04:03:54+00:00 03-11-2012|Manewry|Możliwość komentowania Manewry REBORN 2012 została wyłączona